Jaká úroková sazba pro vás bude nejlepší?

Uvažujete nad pořízením vlastní nemovitosti a přemýšlíte, kde sehnat peníze tak, aby to pro vás bylo co nejlepší a nejvýhodnější? To je naprosto pochopitelné a přemýšlíme o tom všichni. Velkou výhodou je, že některé banky nabízí i jiné než jen fixní varianty. Plovoucí (float) neboli variabilní úroková sazba může trvat rok, měsíc, ale také jen jediný den. S čím byste měli počítat, pokud se pro tuto možnost rozhodnete?

Hypotéka dům nemovitost

S čím musíte počítat?

Nejdůležitější, co musíte vědět a každý měsíc s tím počítat, jsou neustálé změny měsíčních splátek. Částka se totiž bude měnit na základě sazby PRIBOR, která se mění každé tři měsíce. Banky z tohoto údaje vypočítají koeficient a přidají k tomu vlastní marži. Podle toho si musíte vybrat konkrétní společnost, u které úvěr nakonec uzavřete.

Dům puzzle hypotéka

Z čeho se splátka bude skládat?

Měsíční splátka hypotéky se bude skládat z jistiny, úroku podle aktuální sazby PRIBOR a přidané marže konkrétní banky. Ta slouží jako příjem a pokrytí nákladů společnosti. Navíc funguje také jako odměna za riziko, které instituce podstupuje s poskytnutím tohoto speciálního a velmi výhodného úvěru. Marže ovšem ve většině případů pohyblivá není. Nicméně byste se měli předem informovat, jinak budete být po pár letech nepříjemně překvapeni.

Jak zjistíte, že to vhodné pro vás?

Výhodnost této možnosti není pro všechny klienty stejná. Pokud nemáte žádné finanční rezervy a musíte si dlouhodobě a detailně plánovat své výdaje, tato možnost pro vás rozhodně vhodná není. Úrok bude sice příjemně nízký, ale změna pravidelných splátek by vás mohla nemile překvapit a mohli byste se dostat do potíží s pravidelným splácením. Nevadí-li vám, že se částka trochu změní, klidně do toho dejte. Vždy byste se ovšem měli poradit s hypotečním specialistou, který vám pomůže zvládnout konkrétní životní situaci.

Previous post Jak správně použít pískovací box
Next post Nenechte se vzít na hůl