Rozličné mezilidské vztahy

Ať se nám to líbí či ne, tak určitý typ vztahu máme s velkým množstvím lidí v našem okolí. Vztahy mohou být pracovní, kamarádské, partnerské nebo rodinné.

Už jen slovo vztah v mnoha lidech evokuje zejména partnerský vztah, ale toto slovo má mnohem širší význam.

partnerský vztah

Na tom jaké vztahy si vytváříme s lidmi v našem okolí se bezprostředně odráží náš život. Pokud udržujeme dobré vztahy s lidmi, kteří nám přinášejí pozitivní energii a nové vědomosti, tak se v nás tyto vlastnosti začnou objevovat jako v zrcadle. Naopak pokud se obklopíme lidmi, kteří nás shazují a kvůli kterým se nedokážeme posunout v životě dál, tak nás to bude jedině ubíjet. Ne nadarmo se říká, že člověk je i takový jací jsou jeho přátele. Tato fráze se může zdát na první pohled jako poměrně velké klišé, ale určitá pravda v něm je.

Člověk za život většinou prožije všechny typy vztahů, ale mohou vznikat i situace, kdy určitý typ vypadne. Například u osiřelého dítěte, které je umístěno v domově dětí začíná chybět onen rodinný vztah. Jsou také lidé, kteří za celý svůj život nepožijí ani jeden partnerský vztah. Vše je velice individuální a obecně se moc nedá specifikovat co je normální.

mnoho tváří

Jak jsem již zmínila výše, tak vztahy velice ovlivňují naše každodenní fungování tedy když cítíme, že je narušený vztah s člověkem, na kterém nám záleží, tak se necítíme zrovna nejlépe. Tyto situace se dají vyřešit upřímnou konverzací s danou osobou. Pokud však tento způsob nefunguje, tak se dají využít i služby psychologické poradny. Tyto služby bohužel nemají úplně nejlepší pověst a mnoho lidí se ostýchá vyhledat pomoc, když ji potřebuje. Někdy je ale důležité si sám sobě přiznat jestli danou situaci zvládám nebo ne. Poradny ne vždy daný vztah zachrání, ale někdy se zkrátka nejlepší způsob vyřešení problému rozvázat nefungující vztah.

My si vybíráme jaké vztahy, chceme s lidmi udržovat a je i na nás jakými lidmi se obklopíme a necháme se ovlivňovat.

Previous post Hra na elektrickou kytaru
Next post Jak se naučit šetřit?