Jak se jednoduše a účelně zbavit listí na zahradě.

Mulč chrání záhony a květiny před zimním mrazem. Než shrabete všechno popadané listí ze stromů na kompost, roztáhněte padlé listy na vaše květinové záhony a na kořeny bobulovitých keřů citlivých na chlad. Vrstva listů nejen chrání před mrazem, ale dodává také do půdy cenné živiny. Listy kaštanu, ořechu nebo dubu raději předem rozmělněte, protože tlejí pomalu.

podzimní listy

Kompostovat spadané listí je zdlouhavé řešení.  Na oplátku obdržíte po dobu asi jednoho roku velmi vzdušný materiál k setí, který můžete také smíchat s půdou. Podzimní listí v kompostu však nebývá v tak dobrém stavu, protože v něm tleje mnohem pomaleji než například kuchyňský odpad. Alternativou může být, jestliže pomocí drátů vytvoříte balíky spadaného listí, které předtím ještě rozsekáte a tím urychlíte proces tlení. Listy z lípy, ořešáku, vrby, břízy, javoru nebo ovocných stromů, jsou velmi vhodné jako hnojivo, které pak využijete.

 

Spadané listí jako domov pro ježky a jiná zvířata. Zatímco podzimní listí by mělo být odstraněno z trávníku, protože tráva pod touto dekou nemůže růst a v nejhorším případě se udusí, můžete jej nechat pod živými ploty, stromy nebo keři. Nejen pavouci, hmyz, ale i ještěrky, žáby a samozřejmě ježci se těší na nalezení vhodného místa pro zimní spánek. Později však dávejte pozor, abyste tuto hromadu znova neodstraňovali! Takto vytvořený úkryt by měl být chráněný například pod křovinami, stromy nebo živými ploty, aby nezvlhl a nezačal hnít.
spadané listí

Mimochodem, k ochraně ježků a jiných zvířat na zahradě byste neměli na podzim používat listové vysavače a sekačky na trávu: místo toho byste měli raději používat metly na shrabání. Mnoho zahradníků také využívá lopaty a hrábě. Pokud vezmete namísto toho středně velkou sněhovou lopatu, můžete nabrat mnohem více listí najednou a rychleji naplnit kolečko a tím pádem budete mít tuto činnost rychle za sebou.

 


Previous post Zakynthos není pouze želví ostrov
Next post Exotičtí domácí mazlíčci