Jak si vybrat ideální matraci a postel

Postelí je celá řada. Palandy, válendy, postele bez úložného prostoru nebo s tím úložným. Nejlepší je však postel úložná, obzvláště, když tak trochu bojujete s nedostatkem prostoru. No úložného prostoru postele snadno uložíte lůžkoviny, polštáře, nebo třeba i ručníky či osušky. Mnohem lepší než pořízení válendy, kde se vlastně nedá tak měnit matrace, je výhodnější volit postel s matrací. Postel by měla držet, neměla by vrzat, určitě by měla být pohodlnější. Nicméně je třeba si uvědomit: Kupujete postel pro dítě nebo pro dospělého?

Kupujete jednolůžko a nebo dvojlůžko?

Postel

Kupujete postel na chatu, na které budete v podstatě spát pár dní v roce a nebo postel do svého domova, kde budete spát mnohem častěji? Kupujete postel jen do přechodného bydlení, kdysi tu postel, až se budete třeba stěhovat, nebudete s sebou brát? Anebo si pořizujete postel do trvalého bydlení, kterou plánujete mít co možná nejdéle? Pokud se jedná o postel na přechodnou dobu, nemusí být tak kvalitní, pokud už na trvalejší, je lépe do ní zainvestovat. V tom druhém případě se pak vyplatí pořídit si postel, kde se dají vyměnit matrace. A to rozhodně, pak už po několika letech nemusíte měnit postel, ale pouze matraci, až se trochu proleží, nebo vám přestane vyhovovat.

Matrace

Některé postele s možností výměny matrace mají rošt, jiný ne a rošt je třeba dokoupit. Výběr roštu také může znásobit kvality matrace, je dobré, pokud rošt je polohovatelný, dá se u něj zvednout část u hlavy a u nohou, dá se různě naklonit. Máte už postel, máte již vybraný rošt a tak jdeme na výběr matrace. Je lepší určitě vybírat matraci, kde se z ní dá sundat povlak. Ten se vypere a opět ho můžete dát na matraci. Je to mnohem čistotnější. I přes dobré prostěradlo se na matraci mohou dostat drobnější nečistoty, během spánku se také různě potíme, povlak na matraci nečistoty zachytí a pokud ho budeme pravidelně prát, zajistíme si tak hygieničtější a zdravější spánek. Matrace může mít různou tvrdost, u dětí je lepší měkčí u starších lidí středně tvrdá, ale pochopitelně každému vyhovuje něco jiného.

V obchodech se nabízí třeba ortopedická matrace, která je prospěšná pro páteř. Má dva stupně tvrdosti. Z jedné strany je měkčí a z druhé tvrdší, což znamená, že si tvrdost matrace můžete sami zvolit pouhým otočením. Příjemná je i paměťová matrace, která se přizpůsobí vašemu tělu. Ideální je při výběru matrace nějak nespěchat, nepořizovat si ji online, ale koupit si ji lépe v obchodě, popřípadě si ji v něm vybrat a pak pořídit přes internet. Na matraci si v klídku lehněte, zkuste změnit více poloh. Je příjemná? Vyhovuje vám? Dokážete si představit, že na ni budete ulehat každý den na několik hodin? Nemusím jinak ani zmiňovat, že je dobré vybírat velikost matrace dle rozměrů vaší postele.

Přeji příjemný a ničím nerušený spánek!

Previous post Nejvyšší čas začít hubnout do plavek
Next post Splňte si svůj sen s nejlevnější hypotékou