Moderní je umět přežít

Rus napadl Ukrajinu a není až tak úplně vyloučené, že měl v původních plánech pokračovat dál. Co uděláte, až první rakety dopadnou do vašeho města? Já bych asi moc dlouho neotálel a vypadl někde, kde není tak velká pravděpodobnost, že se stanu cílem. Je dobré se tedy na tuto situaci, o které doufám, že nenastane, připravit. Ale znáte to. Štěstí přeje připraveným.

Bouřka je krásná a staršidelná

Zmizím do hor. Jednak si myslím, že těžká armáda asi nebude překračovat vysoké hřebeny, kudy nevede ani cesta a jednak les a hory poskytují docela slušné útočiště.

Myslím, že tak přemýšlí spousta lidí. Ostatně vývoj životního stylu v posledních letech tomu nasvědčuje.

Než vypadnu, musím si rozmyslet, co budu potřebovat. To co nemám, si musím pořídit. I když předpokládám, že se mi podaří část cesty překonat automobilem, vím, že od doby co ho opustím, budu muset vše tahat na zádech. A protože nejsem žádný superman, vybavení musím přizpůsobit maximální hmotnosti přenášeného zavazadla. Takže, mám k dispozici tak 25 – 30kg. Větší váha by mne sice nezabila, ale zpomalila by můj postup.

Zdá se vám, že těch 30 kilo je zbytečně moc? Přemýšlejte. Nejdete na víkend. Je možné, že budete muset v horách strávit hromadu dní. Tomu musí odpovídat vybavení.

Co je tedy nutné. Pořádný, pevný a přitom co nejlehčí batoh. Spacák a podložka na spaní. Volte raději pěnovou, než pohodlnou samonafukovačku. Při jejím poškození byste byli odsouzeni spát na studené zemi.

Dále potřebujete něco na vaření. Myslím tím nádoby. Na vaření i na vodu. Doporučuji také vařič. Ten není nezbytný, ale pomůže při aklimatizaci na nové podmínky. Dřív nebo později se budete muset stejně spolehnout jen na oheň.

Z listí střecha? Teče

Také nezapomeňte na nějakou plachtu. Nahradí stan a je variabilní. Určitě přijde vhod i malá lopatka. Až najdete vhodné místo, určitě vás napadne si vybudovat zemljanku. Ostatní je věc vašich nároků. Oblečení, provázky, lanka, lékárničku. Každou věc vezměte do rukou a zamyslete se, jestli ji dokážete pomocí improvizace nějak nahradit. Pokud ano, nechte ji doma. Přeji vám, ať se přežití v přírodě stane pouze hrou.

Previous post Splňte si svůj sen s nejlevnější hypotékou
Next post Aby v bytě nechyběla příroda