Rýma, kašel, teploty, průjmy, malicherné nemoci, které potkají téměř každé dítě. U většiny dětí po nástupu do školky zpozorujete, že je nemocné nějak víc, častěji. To je zpočátku přirozené, protože se právě ocitlo v prostředí plném bacilů, bakterií, a virů, s nimiž se ještě neumí jeho drobné tělíčko zcela vypořádat. Pokud však toto období častých nemocí trvá už příliš dlouho, snad i v posledním roce předškolního vzdělávání, a lékaři neobjevili žádný závažný zdravotní problém, nejspíš půjde o slabou imunitu. Proč má vaše dítko slabou imunitu, a jak mu ji posílit?
Kdy se začíná budovat imunita?
Svým způsobem se imunita vašeho dítěte vytváří už v době těhotenství, kdy získává jisté protilátky přímo z matčina těla. Pořádně to však začne porodem, kdy se setkává s bakteriemi, kterou jsou všude kolem nás, a to bez ochrany, kterou mu poskytovalo matčino lůno. V tu chvíli si jeho drobné tělíčko začíná vytvářet protilátky samo, a mnohdy mu v tom pomůže i mateřské mléko, ze kterého získává protilátky opět z těla své matky. Ne každá žena však může, nebo chce kojit, a ani to nemusí znamenat, že bude z dítěte stále nemocný člověk. Vše je o péči v průběhu celého vývoje.
Jak pečovat o dětskou imunitu?
O dětskou imunitu budete pečovat podobně, jako o svoji vlastní. Dostatečným příjmem vitamínů, minerálu, ale i jiných, pro tělo důležitých živin. Dále pak otužováním, což neznamená, že by dítko mělo běhat polonahé v chladných dnech, ale postupně přivykat různým teplotám, a oblékat se tak, aby nenachladlo, ale rovněž se nepřehřívalo. Imunita se buduje i tím, že docházíte do kolektivu, protože bez nemocí si tělo protilátky nezíská. Pokud dítě příliš izolujete, aby se náhodou nenakazilo, jen mu tím ubližujete. Nakonec je důležité vést jej ke správně hygieně, a to počínaje hygienou rukou, které by si mělo mýt nejen po použití toalety, a návratu z venkovních prostor, ale rovněž před každým jídlem.
Jak imunitu posílit?
Jak už je výše zmíněno, základem je pestrá strava. Dítě by mělo jíst dostatek potravin bohatých na vitamín C, kyselinu listovou, omega 3 mastné kyseliny, ale rovněž na vápník, hořčík, železo, a všechny ostatní vitamíny. Jednoduše řečeno, jeho jídelníček by měl obsahovat průběžně všechny důležité potraviny v nejvyšší kvalitě. Zeleninu, ovoce, maso, ryby, luštěniny, obiloviny, i ořechy a mléčné výrobky. Pokud však strava nestačí, můžete v lékárně zakoupit vitamíny určené přímo pro děti, a ty mu každý den podávat se snídaní. Vitamín C, rybí tuk, ale také probiotika.