Nové zařízení by mohlo nabíjet váš telefon během vaší chůze

Napájecí šňůry a baterie jsou pouhým zlomkem každého zařízení: buď nosíte potřebné kabely a data banky, nebo doufáte, že baterie vydrží. Ale nyní to vědci chtějí změnit tím, že postaví nabíječku poháněnou pohybem vašeho těla, když kráčíte.
 baterie a nabíječka
Zařízení postavené výzkumníky se skládá ze čtyř disků navrstvených na sebe. První disk je vyroben z mědi a rotuje. Dalším je polymer a zůstává stacionární, a třetí je zlatá vrstva, která je rozdělena na sektory, se střídavými částmi vyříznutými tak, aby se vytvořilo něco, co vypadá jako kolo bicyklu. Poslední vrstva je vyrobena z akrylu.
 
Když se měděný kotouč otáčí, kladné náboje v mědi se pohybují kolem negativních nábojů v polymeru. To způsobuje nerovnováhu nábojů ve zlaté vrstvě. Tato nerovnováha znamená, že když je drát připojen mezi sektory, protéká proud.
 
Zařízení může generovat energii, dokud něco způsobí otáčení měděného disku, může to být i tekoucí voda. Experiment byl proveden také s přenosnými verzemi. Přístroj se umístí k noze nebo do záhybů saka.
 napájecí jednotka
Přístroj pracuje na stejném principu jako statická elektřina. Například, když chodíte po koberci v ponožkách z vlny, elektrony se v ponožkách vybudí, a když se dotknete kovové kliky, přeskočí a vznikne jiskra.
Zařízení je účinnější než tradiční generátor, přinejmenším kvůli jeho velikosti. Generátor pracuje tak, že pohybuje buď drátem přes magnetické pole nebo magnetickým polem přes pevný drát. Buď jeden vyžaduje určitý počet závitů drátu, aby bylo dosaženo určitého napětí, plus silný magnet. Tyto komponenty zaberou prostor, což je důvod, proč jsou generátory spíše objemné – dokonce i malý, který by mohl napájet telefon, by byl velikost cihly a potřeboval by zdroj napájení.
 
Zařízení, které výzkumníci vytvořili, však může být tenké a ploché. Zařízení je 50krát účinnější než tradiční generátor stejné velikosti.
 

Previous post Za dobrodružstvím do nebes
Next post Přeprava cenností poštou